הלאה הקיזוז!


דבלין, רביעי, תשעה עשר בנובמבר 2009, אירלנד – צרפת, מוקדמות מונדיאל 2010.

בדקה ה-102 השתלט תיירי הנרי על כדור גובה בעזרת ידו והעביר את הכדור לרגלו. משם שלח קטנה לרוחב השער לוויליאס גאלאס, שדחק פנימה את הכדור והשווה ל-1:1 שהעלה את צרפת למונדיאל על חשבון אירלנד.  אותו השער ייזכר לדראון עולם.  לנצח יוזכר השער כאחד הקיפוחים הגדולים בהיסטוריה של הכדורגל.  צרפת לא הרשימה במהלך כל טורניר המוקדמות ואם לא השער שהובקע ביד לא היתה מגיעה למונדיאל.  עובדה אחת נשכחה: צרפת הגיעה למשחק של הכל או כלום.  צרפת העפילה לפלייאוף.  בלי קשר לרמה שהציגה נבחרתה באותו טורניר, צרפת הצליחה להשיג את התוצאות הרצויות כדי לסיים במקום השני ולהעפיל לפלייאוף.  האשם המוסרי בשער הוא תיירי הנרי, אבל בחוקת פיפ"א מוסר אינו משחק תפקיד, כך שהאשמה לפארסה במשחק מוטלת בלעדית על השופט השבדי מרטין הנסון שאישר שער לא חוקי.  זו לא היתה הפעם הראשונה שמשחק הוכרע עקב טעות שיפוט, ובהכירנו את מדיניות פיפ"א השמרנית – זו גם לא הפעם האחרונה.

 

 קרית אליעזר, שבת, שניים במאי 1998, מחזור 29, בית"ר י-ם – הפועל בית שאן, ליגה לאומית.

שבת גורלית היתה זו עבור שתי הקבוצות.  בית"ר היתה חייבת לנצח או לקוות לתיקו ומטה של הפועל ת"א כדי להישאר במקום הראשון ערב מחזור הסיום.  הפועל בית שאן היתה חייבת לנצח או לקוות להפסדים של בני יהודה או הפועל ב"ש כדי להבטיח את הישארותה בליגה.  בדקה ה-80 נודע לשחקנים ולצופים בקרית אליעזר כי הפועל ב"ש הפסידה, הפסד שהציל את הפועל בית שאן מירידה.  מאותה דקה הפכו שחקני בית שאן לאפאטיים, ירדו להגנה, מיעטו בקרבות אחד על אחד מול שחקני בית"ר ונתנו להם מרחב לפתח את משחקם.  אחרי שאלמוג כהן, שחקן בית שאן, השווה את התוצאה ל-2:2 נצפתה ירידת מוטיבציה נוספת בקרב שחקניה.  בהתקפה האחרונה, עם ביצוע כדור קרן של בית"ר, עמדו כל שחקני בית שאן על קו השער ואיתן טייב התכופף לקשור את שרוכי נעלו.  בית"ר הבקיעה, ניצחה את המשחק וזכתה באליפות. טענות רבות לקונספירציה עלו לאחר המשחק ובמשך השנים.  טענו ששחקני בית שאן אוהדים ברובם את בית"ר ולאחר שהובטחה הישארותם בליגה ביקשו לעזור לבית"ר לזכות באליפות.  אמרו שבית שאן העדיפה שבית"ר תזכה באליפות מכיוון שלא רצתה להסתבך עם אוהדיה הפרועים של בית"ר.  אפילו איתן טייב הצהיר כמה שנים מאוחר יותר כי בית שאן הפסידה בכוונה את המשחק.  חקירות שנערכו לא העלו דבר ולמרות שלכולם היה ברור שמשהו כאן מסריח לא שונתה התוצאה ובית"ר המשיכה לעוד נצחון ואליפות באותה עונה.  עובדה אחת נשכחה: בית"ר הגיעה למצב המתואר מהמקום הראשון אחרי עונה קשה.  בית"ר הציגה כדורגל טוב ויעיל ובילתה את העונה כולה בצמרת.  בית"ר הגיעה לסטטוס שלה לפני המשחק בזכות.  כמו שנאמר – מוסר אינו חזק מתקנות וחוקים, לא רק בפיפ"א כי אם גם בהתאחדות לכדורגל.

 

 אצטדיון ר"ג, מאי 1983, הפועל ת"א – מכבי ת"א, גמר גביע המדינה.

עד הדקה ה-67 היתה התוצאה 2:2.  מכבי הוליכה, הפועל השוותה.  משה מרכוס, שוער מכבי, התקשה להרחיק כדור שנבעט אליו.  הכדור עלה לגובה, אבי כהן וגילי לנדאו קפצו לכיוונו.  לנדאו שלח את ידו מעל לראשו של כהן והסיט את הכדור לשער. שופט המשחק, עובדיה בן יצחק, אישר את השער.  הפועל ת"א ניצחה 2:3 וזכתה בגביע המדינה.  מכבי ת"א טענה לקיפוח מצד השופט, הפועל ת"א התענגה על הנצחון על היריבה העירונית ועוד משער לא חוקי.  עובדה אחת נשכחה:  מעמד גמר הגביע הוא הפרס לקבוצות שניצחו בכל שלבי המפעל. גם הפועל וגם מכבי הגיעו בזכות לגמר, למשחק של הכל או כלום.  שוב הוטלה האשמה על השופט שאישר שער לא חוקי.  אחרי שכבש את השער בידו רץ לנדאו למאמנו צבי רוזן ושאל אותו אם להודות בפני השופט שהבקיע ביד.  רוזן אמר ללנדאו "אתה ילד גדול, תעשה מה שאתה מבין".  לנדאו שמע ושתק. מוסר וחוקה כבר אמרתי?

 

קרית אליעזר, שני, עשרים ושישה באפריל 2010, מכבי חיפה – הפועל ת"א, מחזור 33, ליגת העל.

עד המחזור השלושים הוליכה מכבי חיפה את הליגה בפער ניכר.  מעט לפני סיום הסיבוב השני איבדה חיפה נקודות יקרות.  במקביל הפועל ת"א צברה נקודות וצמצמה את הפער לשש נקודות.  שיטת קיזוז הנקודות קיצצה את הפער לשלוש בלבד.  בדקה ה-59 הבקיע מהראן לאלה שער (חוקי לחלוטין!), הפועל ת"א ניצחה ועלתה למקום הראשון.  עובדה אחת לא נשכחה – בניגוד למקרים שצוינו לעיל, עונה שלמה של שתי קבוצות למעשה לא נלקחה בחשבון.  עונה שלמה ידעו שש עשרה קבוצות שהן אינן מקבלות שלוש נקודות לניצחון כי אם נקודה וחצי במקרה הטוב ועל פי שיטת הקיצוץ – לעתים גם נקודה אחת בלבד.  עונה שלמה מוליכה חיפה את הליגה ובישורת האחרונה מתבצע הקיצוץ, חיפה מפסידה ולפתע היא במקום השני.  אין מדובר כאן במשחק אחד, לא מדובר בטעות נוספת של שופט.  מדובר בעונה שלמה שיורדת לטמיון, לא בגלל השחקנים או המאמן כי אם בגלל החוקים והתקנות.

 

אין קבוצה בעולם שמסוגלת לשמור על יכולת אחידה במשך עונה שלמה.  הפועל ת"א סבלה מתקופות קשות משלה במהלך העונה, ולאחרונה סובלת מכבי חיפה סובלת מתקופה רעה.  אבל בעונה נורמלית יש משמעות להישגים שהושגו במהלכה.  שיטת הקיזוז משרתת קבוצות שמגיעות לפלייאוף בשיאן ופוגעת בקבוצות שיורדות בכושרן באותו שלב.  ליגה נורמלית היתה מעניקה משמעות זהה הן להצלחות והן לכשלונות, ליגת לוזון מעניקה חשיבות רק למי שטוב בנקודת זמן מסויימת, ובכך מונעת כל סיכוי ליחס שווה לכל הקבוצות.  ולא מדובר כאן רק בקרב האליפות.  פתאום רעננה מתעוררת ומנצחת את עכו 0:4 וכבר נמצאת רק שתי נקודות מהקו האדום.  הפועל פ"ת בתקופה רעה ומיד צונחת אל מתחת לקו האדום.  רעננה באמת טובה יותר מהפועל פ"ת? על פי תוצאות שני המחזורים האחרונים התשובה חיובית, אבל שיטת הקיצוץ מתעלמת מעונה שלמה בה הפועל פ"ת היתה טובה יותר, לפחות על פי המיקום בטבלה וצבירת הנקודות.

אם הפועל ת"א תזכה באליפות העונה היא לא תגנוב אותה ממכבי חיפה.  לא הפועל ת"א קבעה את החוקים החדשים, לא הפועל ת"א אישרה את קיזוז הנקודות.  ההתאחדות לכדורגל היא האשמה הבלעדית לפארסה שמתנהלת מזה כמה שבועות.  אבי לוזון רצה מתח בשלבים הסופיים והחליט לבטל את אלמנט ההישגיות כדי ליצור עניין.  אם חיפה היתה מנצחת את הפועל ת"א ייתכן וכל העניין היה נשכח, אך הפועל היא שניצחה וקיבעה את חוסר השוויוניות וביטול ההשגיות של ההתאחדות לכדורגל, שבניגוד לדברי אחד מאלופי צה"ל במיל. 'באה לברך ויצאה מקללת'.  

עונת 2009/10 תסתיים בעוד שלושה שבועות, תהיה האלופה מי שתהיה.  ההשוואות של העונה הנוכחית לקיפוחים שהוזכרו לעיל מיותרות.  אין בין המשחקים שהוזכרו לבין העונה הנוכחית דבר וחצי דבר. שם היו בעיות מוסריות וטעויות שיפוט, כאן קיבל הקיפוח חותמת רשמית של ההתאחדות עוד לפני פתיחת העונה, ובסופו של דבר תוצאות אחרות של קבוצות במהלך העונה היו מקפחות קבוצות אחרות, אף קבוצה אינה חסינה.  בעונה הבאה א ס ו ר להמשיך בשיטת הקיזוז ההזויה.  השיטה אינה ספורטיבית ומקפחת חלק מהקבוצות.  אבל אל מי אני מדבר? העיקר שמכבי פ"ת בפלייאוף האמצעי.

 

 

 

 

מודעות פרסומת

תגובה אחת בנושא “הלאה הקיזוז!

הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: