תומאס וקלאוס – הגיעה עת ה"ראוס"?


באמצע אוקטובר ערך מלטה רהנרט, כתב העיתון "קרייסצייטונג", ראיון עם מיקל סילבסטרה, שחקן הרכש החדש והדי מפתיע של ורדר ברמן לעונת 2010/2011.  המגן הצרפתי בן ה-33 ענה למספר שאלות בגרמנית וסיפר על שיעורי הגרמנית בהם הוא נוטל חלק – שלוש שעות שבועיות – שמחזקים את תחושת השייכות שלו לקבוצה ולמדינה.  הוא מבין את התדריכים של תומאס שאף, נוטל חלק בשיחות בחדר ההלבשה ומקבל עזרה מכל השחקנים הגרמנים בקבוצה.  "זהו חלק מעבודתי", הוסיף סילבסטרה, "ללמוד גרמנית".

חבל שסילבסטרה לא קורא עיתונים בגרמנית, אז הוא היה מגלה שהציון הממוצע לו זכה בתשעת המחזורים הראשונים בבונדסליגה הוא 4.7 (שיטת הציונים בגרמניה הפוכה לזו הנהוגה בארץ, כאשר הציון הגבוה ביותר הוא 1 והנמוך ביותר – 6).  ייתכן שהוא אף לא קרא את הראיון שלו עצמו.  אחרי 31 שערי חובה ב- 13 משחקי ליגה כדאי לסילבסטרה לבקש מהקולגות שלו להקריא לו את הכתבות – עיתונאי הספורט, במקרה שלו, יודעים על מה הם מדברים.  ללמוד גרמנית זה מאוד חשוב, אבל סילבסטרה לא הגיע לברמן כדי להרצות באוניברסיטה המקומית.

סילבסטרה הוותיק אמור היה להיות אחד ממנהיגי ההגנה, בעיקר לאחר פציעתו הקשה של בלם הקבוצה נאלדו.  כשלזו התווספו פציעות של המגנים סבסטיאן בוניש, פטרי פסאנן וקלמנס פריץ נותר סילבסטרה לבדו במערכה ויכולתו הנוכחית, איך לומר בעדינות, מביישת את נעוריו.  שחקן הספסל של ארסנל בעונה שעברה מצא את מקומו  על ספסל ברמן לקראת המחזור ה-13 אחרי שהצליח להפתיע בכל משחק מחדש בחולשתו ובקבלת החלטות לקויה וזכה לביקורת ממנכ"ל הקבוצה, שחקן העבר קלאוס אלופס, שהודה בפומבי כי הבאת סילבסטרה היתה טעות.  התקפות הפרשנים והעיתונאים על אלופס בעקבות דבריו הפומביים נדמו מיד עם סיום משחק התבוסה 0:6 לשטוטגרט, כשהתברר שכמעט כל התקפות שטוטגרט הגיעו מהאגף עליו הופקד סילבסטרה. 

סילבסטרה אינו לבד – פר מרטסאקר לא מצליח להתייצב מאז תחילת העונה ומשחקו הפך למסורבל.  במשחק הנבחרת הגרמנית מול טורקיה בברלין התנהל מרטסקר בכבדות ובאיטיות.  במשחקי הליגה לא הזכיר את יכולתו מהעונה שעברה, זו שהביאה את ארסן ונגר להביע עניין ברכישתו.  היכולת הרעה שלו העונה היא הגורם הישיר להחלטת ההנהלה שלא להיכנס למו"מ על הארכת חוזהו המסתיים ביוני 2012. 

הגנת ורדר ברמן מעולם לא נחשדה כאיכותית.  תומאס שאף לא הסתיר את שאיפותיו ההתקפיות ואת המגבלות ההגנתיות שמהוות מזה שנים את עקב האכילס של הקבוצה.  גם הפציעות התכופות בסגל אילצו את שאף להעמיד שחקנים בעמדות זרות להם במגרש.  למעשה, מאז תחילת העונה וב-21 משחקים רשמיים עלה אותו הרכב רק פעמיים ברציפות.  ווסלי הספיק לשחק בשש עמדות שונות, טורסטן פרינגס נשלח להגנה, קלאודיו פיזארו הוצב כעושה משחק וסנדרו ווגנר תופקד כחלוץ יחיד.  כשההרכב אינו יציב ושחקנים ממוקמים בעמדות זרות להן סובלת הקבוצה מחוסר המשכיות וחוסר יציבות.

התוצאות הרעות שלא איחרו להגיע הסירו את התחבושות שהסתירו את הפצעים ושחררו בפעם המי יודע כמה תהיות לגבי חיוניותו של שאף על הקווים, בעיקר לאחר ששטוטגרט "זיכתה" אותו בתבוסה הגדולה ביותר של ברמן בתקופתו. הנהלת הקבוצה, שמביעה אמון במאמנה מזה שנים, לא טרחה להחתים עושה משחק איכותי לאחר עזיבת מסוט אוזיל לריאל מדריד והביאה שחקני הגנה במשורה.

והאווירה  בהתאם – קפטן הקבוצה טורסטן פרינגס מבקר בפומבי את עמיתיו דרך קבע כמו היה יועץ חיצוני ולא חלק מהמערך הכושל.  אותו פרינגס הורחק בכרטיס אדום בהפסד הביתי לטוונטה אנסחדה במסגרת ליגת האלופות (2:0) והחמיץ בעיטת עונשין מאחד עשר מטרים בתבוסה לשטוטגרט.  מרקו ארנאוטוביץ', שהגיע תמורת יותר משישה מיליון אירו מטוונטה אנסחדה, הביע לא פעם את דעתו האישית במלים בוטות.  לאחר שהוחלף במשחק ההפסד לנירנברג 3:2 ירד ארנאוטוביץ' לספסל וקילל את אלופס בסרבית (אביו של ארנאוטוביץ' הוא סרבי, אימו אוסטרית).  אלופס הודיע לו בו במקום שכל מילה נוספת תעלה לו כסף וארנאוטוביץ' אמר לו שמצידו יכול אלופס לקחת את כל המשכורת שלו ולשלוח אותה למשפחתו (של ארנאוטוביץ', ע.ל).  שום צעד משמעתי לא ננקט כלפי השחקן, גם כאשר קרא לעבר שאף "זבל" במהלך אימון הקבוצה הראשון לאחר התבוסה לשטוטגרט.  הקבוצה מקרטעת והרעל לא מפסיק לחלחל.

בשנים האחרונות הציגה ברמן את הכדורגל ההתקפי המלהיב ביותר בבונדסליגה.  תמיד מחפשים את השער, תמיד בכל הכוח קדימה.  ברגע שההתקפה הפסיקה לתפקד נחשפו מחדלי ההגנה שאינם זרים לקבוצה.  אף אחד מהשחקנים בסגל הנוכחי לא מילאו אף ציפיה מהם.   

לפני המשחק הביתי מול איינטרכט פרנקפורט הקפיאה הנהלת ברמן כל משא ומתן שניהלה עד לאותו רגע.  אלופס הודיע שדבר לא אמור להפריע לריכוז לקראת המפגש עם פרנקפורט.  "בזמנים שכאלו אין זה הזמן הנכון לנהל מו"מ במקביל לאימונים האינטנסיביים.  בשבוע הנוכחי תהיה זו טעות להעמיד את הטקטיקה בעדיפות משנית ואת שיחות החוזה עם השחקנים בעדיפות עליונה".  תומאס שאף החליט על ימי אימונים ארוכים, שבע שעות וחצי כ"א, כעונש אך גם כמתן אפשרות לאבחון עמוק יותר של הבעיות שעד כה לא הצליח לפתור.  את מסכת הפציעות של הקבוצה לא ניתן היה לפתור לקראת המשחק.  קלאודיו פיזארו והוגו אלמיידה, שני שחקני החוד של ברמן, נפצעו ולא היו כשירים.  מיקל סילבסטרה המושמץ, שלקראת המשחק אמור היה לשבת על ספסל המחליפים, הועלה להרכב בלית ברירה עקב חוסר משווע בשחקני הגנה. למשחק, שהסתיים בתיקו אפס, היתה משמעות סמלית, בעיקר לאחר התבוסה מול שטוטגרט. שכן זו היתה תבוסת החוץ השלישית בגודלה בהיסטוריה של ברמן, אחרי 7:0 אחד לבאיירן, 7:0 שני ו9:2 ל…איינטרכט פרנקפורט.  

הנחמה על אי ספיגת שער במשחק המוקש מול איינטרכט פרנקפורט, מול מלך השערים של הליגה תיאופניס גקאס (11), התפוגגה תוך שבוע אחרי תבוסת החוץ השניה ברציפות של ברמן, שוב מול קבוצת תחתית, הפעם לשאלקה 04, הפעם 4:0.  שאלקה שיחקה טוב יותר אך משחק ההגנה של ורדר ברמן היה מתחת לכל ביקורת.  שני איבודי כדור טירוניים וחסרי אחריות מינימלית הביאו לשערים השני והשלישי של ראול.  השער הראשון של מצלדר, נגיחה שפגעה במשקוף וניתזה משם לגבו של טים ויזה ומשם לרשת, לא יכלה לשקף יותר טוב את מצבה העגום של ברמן.  וכמו לזרות מלח על פצעי היכולת הרעה וכמות הפציעות האל-אנושית נפצע ווסלי ופיליפ בארגפרדה הורחק בצהוב שני.  על שחקנים מקבוצת המילואים קשה יהיה לסמוך – גם הם הובסו במשחק המקביל בליגה השלישית, 5:1 לסאנדהאוסן. 

כל מטאטא יורה לאחרונה מול ברמן, וכשרשימת המטאטאים כוללת את יריבותיה הישירות לתחתית אפשר להתחיל לפקפק גם באמון חסר הגבולות בתומאס שאף, שגם לאחר התבוסה לשאלקה המשיך במנטרות הקבועות שלו ששוב התייחסו – ולא במפתיע – לשחקנים בלבד: "שאלקה פשוט המתינה לטעויות של ברמן" ו"כל יריב שמח לשחק נגדנו בתקופה זו". 

האמון העיוור לא עומד להיפסק בקרוב.  למרות התקופה הגרועה ביותר של הצמד שאף את אלופס לא יפוטר המאמן.  תומאס שאף, שמאמן את הקבוצה מזה 11 שנים, במהלכן זכה באליפות אחת ושלושה גביעים, זוכה לתמיכה חסרת תקדים מקלאוס אלופס, ושניהם יחד מתמיכתו של וילי למקה, יועץ הספורט לפיתוח ושלום של מזכ"ל האו"ם ויו"ר דירקטוריון ורדר ברמן, שהכריז כי "אין שום ספקות לגבי הסמכות המקצועית העומדת בראש המועדון".  אלופס לא חיכה יותר מדי אחרי התבוסה לשאלקה והודיע כי פיטורי שאף כעת יהוו התנהגות תחת לחץ ולא אמונה בדרך, ולכן זהו אינו נושא לדיון.  האוהדים דווקא חושבים אחרת.  בפורומים רבים קוראים אוהדי ברמן לשאף ולאלופס להודות בכשלון ולהתפטר.  מבחינתם שאף ואלופס הם האחראים למחדל בבניית הקבוצה וביכולת הנוכחית שלה. וכשבוחנים את המציאות מגלים שיש דברים בגו. הם היו אלה שלא השקיעו מספיק כסף בסגל על חשבון השקעה בשיפוץ ה"ווזר שטדיון".  הם היו אלו ששחררו את שני כוכבי הקבוצה הגדולים דייגו ומסוט אוזיל והם שומרים האחד על הגב של השני עקב שיקולים סוציאליים שאין בינם ובין יכולת הקבוצה דבר וחצי דבר. שאף אינו מצליח להגיע לשחקניו ואומר תמיד את אותם הדברים במהלך השבוע שלפני הכשלון הבא.  ליגת האלופות היא הדבר האחרון שמעניין את אוהדי ברמן ברגעים אלו.  יותר מכך, הם מאמינים שכמו שברמן נראית כיום מקומה אינו לליגת האלופות. 

פרנץ בוהמרט, רופא הקבוצה בשנות השבעים ונשיא המועדון במשך 29 שנים (נפטר ב-2004), צוטט אין ספור פעמים באמירתו כי "הטבלה אינה משקרת".  מתישהו צריכה ורדר ברמן להתחיל להופיע למשחקים ועדיף לוותר על ההצהרות כמו זו האחרונה, שהגיעה ביום המשחק מול שאלקה מפיו של קלאוס אלופס והתייחסה לחמשת המחזורים שנותרו עד לסיום הסיבוב: "זה אפשרי לנצח חמש פעמים רצופות ולזכות ב-15 נקודות.  אלו הדרישות שלנו, זו צריכה להיות המטרה שלנו".

אי אפשר להתווכח עם עובדות – עד כה ורדר ברמן היא אחת הקבוצות הגרועות בבונדסליגה.  הגנת ברמן שניה בעליבותה רק לזו של בורוסיה מנשנגלאדבך.  ותודה לטים ויזה הוותיק, שבלעדיו אפשר היה לפתוח דיון גם בתבוסות הגדולות ביותר בהיסטוריה של הליגה.  עד סיום הסיבוב תאלץ ברמן לפגוש שתי יריבות תחתית ואת בורוסיה דורטמונד המפחידה. ההפסד לשאלקה קטע את חלום חמש עשרה הנקודות הרצופות של אלופס, ואולי כדאי לחשוב מה אומרים לתקשורת ולאוהדים ביום שבו ברמן תרד מתחת לקו האדום. 

מודעות פרסומת

תגובה אחת בנושא “תומאס וקלאוס – הגיעה עת ה"ראוס"?

הוסיפו את שלכם

  1. כתבה מצויינת ערן! מסכים איתך במילה במילה,כואב לראות את הקבוצה ככה כושר הקבוצה עלוב ברמות,ההגנה שהיא עקב אכילס נראת רע מתמיד,אפשר להפסיד..אבל לא בכזאת בושה.
    כל הקבוצה מתחילה לקרוס מלבד ההגנה גם ההתקפה לא מתפקדת ב3 המשחקים האחרונים ברמן כבשה 0 שערים. נתון שנראה לי לא היה קיים אף פעם במועדון כמו ברמן חח..עצוב שהמצב נראה ככה אני מקווה שישתפר עם לא,אני בתור חסיד תומאס שאף כמה שאני אוהב אותו ומעריך אותו הוא יצטרך ללכת עם המצב ימשיך להיות עגום..
    כתבה יפה ערן תודה רבה נהנתי מאוד ומסכים בהכל הידע שלך מדהים,ואני משער ששמת לב לכתבות הצבע שאנשי אייסוקר מפרסמים בוואלה אני מציע לך להשתתף!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: