עלילות מרכוס ומיכאל בברלין


למיכאל פריץ השחקן יש קורות חיים מרשימים .  הוא סגן אלוף העולם לנבחרות עד גיל 20; הוא העפיל לבונדסליגה שלוש פעמים; הוא היה מלך השערים בליגה השניה (16) ובבונדסליגה (23); והוא מלך השערים בכל הזמנים של הרטה (93), איתה אף זכה בגביע הליגה.

מיכאל פריץ המנהל הוא סיפור אחר לגמרי.  בשנתיים וחצי בתפקיד המנהל המקצועי של הרטה ברלין הוא הספיק לרדת ליגה תוך ניהול מסע חיזוק שערורייתי, לחזור לבונדסליגה ולפטר שני מאמנים.  האסיסטנט הצעיר שנקרא לתפקיד עם עזיבתו של דיטר הונס והפך לאיש החזק במועדון מנסה עדיין להוכיח שהוא אכן כזה.

הריב התקשורתי הלוהט עם המאמן מרכוס באבל והפיטורין הבלתי נמנעים שבאו בעקבותיו בתום המשחק מול הופנהיים (1:1) שידרו את ההפך הגמור.  פריץ ובאבל, שהאשימו איש את רעהו בשקרים הנוגעים לאופי חוזהו של המאמן, הצליחו לעורר את הטבלואידים במדינה ולסיים את הסיבוב הראשון במרחק ארבע נקודות בלבד מהמקום ה-16 המוליך למשחקי המבחן.

עם כניסתו לתפקיד המנהל המקצועי בשנת 2009 החליט פריץ לזנוח את דרכו הרועשת והצבעונית של קודמו בתפקיד דיטר הונס שעזב לוולפסבורג ובחר בקו תקשורתי מתון ובהתמקדות בעבודת צוות תוך הנחלת ערכי שיתוף לשחקני ועובדי המועדון.  עם הזמן הפך קו פעולה זה לחסרון הגדול של פריץ, כשהפיטורים התכופים והרועשים עשו אותו בעיני מבקריו מבפנים לאדם תמהוני, נפיץ וחסר כישורים תקשורתיים.

בעונת 2009/10 היה זה לוסיאן פאבר שפוטר במחזור השביעי, גם כן בתום משחק מול הופנהיים (5:1).  עזיבתם של שלושת עמודי התווך של הקבוצה לפני פתיחת אותה עונה– מרקו פנטליץ', אנדריי וורונין ויוזפ שימוניץ', והגעתו התמוהה של החלוץ הפולני ארתור וישניארק אחרי קדנציה קודמת וכושלת שלו במועדון אילצו את פאבר להתמקד במאבק ההישרדות באותה עונה.  המאמן השוויצרי והחביב, שהוכיח בעבר את יכולתו למקסם סגלים בינוניים ומטה ושעונה קודם לכן סיים עם הרטה במקום הרביעי וכפסע לפני כרטיס לליגת האלופות, לא הצליח להתמודד עם הדרישות הגבוהות ביחס ליכולתו המקצועית של הסגל וזכה למכתב פיטורין.

הביקורת על צעד זה לא איחרה להגיע.  גורמים במועדון לא אהבו את סגנונו הבוטה של פריץ ("איש בהרטה לא צריך להזיל דמעה על פאבר"), טענו שפיטורי המאמן היו נמהרים ושפריץ, שאינו מוכר לבריות כאדם שלו, נתן לעצביו לשחק תפקיד מרכזי בסאגה.  פרידהלם פונקל, המאמן היחיד שהסכים לעבוד בתנאים הקיימים, לא הצליח לעצור את ההתדרדרות המקצועית והחברתית וירד עם הקבוצה בבושת פנים ומהמקום האחרון לליגה השנייה.

לקראת פתיחת העונה בליגה השנייה בחר פריץ להתארגן בצורה נבונה ומקצועית.  את מקומו של ירוסלב דרובני בשער תפס השוער הותיק מייקל ארטס  מווילם 2 ההולנדית; פריץ שכנע את רפאל ואדריאן ראמוס להישאר עם הקבוצה בליגה השנייה (למרות שלראמוס היתה הצעה קונקרטית מהופנהיים); הוא חתם על חוזים ארוכי טווח עם לבאן קוביאשווילי, פטר נימאייר (ורדר ברמן), ניקיטה רוקביציה (טוונטה אנסחדה) וכריסטיאן לל (באיירן מינכן); והוא הביא את מרכוס באבל.  כוכב העבר זכה לשכר שיא של 750 אלף יורו לעונה לו והביע בטחון מלא במטרה היחידה של המועדון באותה עונה – חזרה לבונדסליגה הבכירה.

 

המשימה הוכתרה בהצלחה, הרטה חזרה לליגה הבכירה ופתחה את העונה הנוכחית בצורה טובה.  מהפסד הבית במחזור הראשון לנירנברג (1:0) הצליחה הקבוצה להתאושש במהרה וצברה שמונה נקודות בארבעת המחזורים העוקבים, שלוש מתוכן במשחק החוץ מול בורוסיה דורטמונד (1:2).  ואז החלה סאגת באבל.

עם פתיחת העונה בסוף חודש אוגוסט האחרון, התראיין באבל ליומון הגרמני "TAGESSPIEGEL" והביע את דעתו על העיר המעסיקה: "הברלינאים נוטים למגלומניה.  הם רעשנים, מדברים הרבה, רוצים הרבה – ולרוב מעניקים בתמורה מעט מאוד".  באבל לא הסתיר את מורת רוחו מהחיים בברלין, רחוק מהמשפחה שנשארה בדרום הבווארי.  בכל מהלך  שהותו לא שכר  באבל דירה בעיר ושהה בבית מלון.  פריץ הבין שקיים מצב המצריך טיפול, אך במקום לבוא לקראת באבל הגאה בחר להחזיר לו באותה המטבע והחל ללחוץ על הארכת החוזה.

סירובם העיקש של השניים לשתף את התקשורת בעניין והשמועות שפרחו באוויר על אפשרות הצטרפותו של באבל לבאייר לברקוזן עם סיום העונה (וייתכן שאף במהלך הסיבוב השני של העונה הנוכחית עקב חוסר יציבותה תחת מאמנה הנוכחי רובין דוט) העלו את הטונים מצד ההנהלה עד לפרידה הבלתי נמנעת.

ייתכן שהריב שהפך לפומבי נתן את המענה לשאלת חוסר יכולת השניים להגיע למשא ומתן במהלך הפגרה – כפי הנראה איש מבין הצדדים לא היה מעוניין בהארכת החוזה.    בהודעת הפיטורים לעיתונאים אמר פריץ: "התפתחות העניינים ביומיים האחרונים והאשמתי כשקרן לא הותירה לנו ברירה.  האמון בינינו אבד לעד".  תגובתו של באבל היתה: "עוד בנובמבר הודעתי לפריץ על החלטתי.  כשלמישהו אחר יש דעת אחרת כנראה שהוא לא באמת הקשיב".  נשיא המועדון ורנר גיגנבאואר קם להגנת פריץ: "טענות באבל הן סיפורי הברון מינכהאוזן.  לא ארשה לצייר את פריץ כשקרן וכדמות הפועלת נגד הרטה ברלין".

מסכת הטחות האשמה ההדדיות ואי הבהירות המקצועית לאורך זמן הותירה את חותמה על הסגל שלא הצליח לקבל תשובות לשאלות הרבות הנוגעות לעתיד הקבוצה ואיבד את כוח ההרתעה הפוטנציאלי שהיה לו כמועדון בעל מסורת בבונדסליגה.  פריץ, שביקש לשחרר את טבעת הלחץ שנוצרה סביב המועדון בשבועות האחרונים, פעל במהירות ומינה את מיכאל סקיבה לתפקיד המאמן.

מינויו של סקיבה לא הגיע בהפתעה.  פריץ, שכפי הנראה הבין את טיבה העתידי של מערכת היחסים הרעועה עם באבל, הספיק לשוחח עם מייק בוסקנס (גרוייטר פירת) ופרנקו פודה (שטורם גראץ) עוד לפני  שערך פגישה חשאית עם מאמן אסקיסהירספור בדיסלדורף.

סקיבה סיפר שבחוזהו עם הקבוצה הטורקית נכלל סעיף המאפשר לו לעזוב מיידית את המועדון במידה ותגיע הצעה קונקרטית מקבוצה בבונדסליגה.  העיתונים דיווחו על 250 אלף יורו ששילמה הרטה לאסקיסהירספור עבור פדיון מאמנם.  סקיבה, שחתם על חוזה לשנתיים וחצי, מיהר ליישר קו עם מדיניות המועדון וציפיותיו כשהודיע על מטרותיו לעתיד הקרוב – מיקום בשליש העליון של הטבלה והעפלה לגמר הגביע הגרמני.

***

על פניו שווה הסגל של הרטה מקום בחלקה העליון של הבונדסליגה.  הגנה חזקה בראשות תומאס קראפט, מרכז שדה איכותי עם פטר נימאייר, פביאן לוסטנברגר ואנדראס אוטל ויכולת התקפית מרשימה בזכות אדריאן ראמוס, טונאי טורון, פייר מישל לאסוגה ורפאל.  למרות איכות הסגל והציפיות ממנו הצליחה הרטה לצבור לזכותה ארבע נקודות בלבד בששת משחקיה האחרונים תחת באבל ולהתקרב לאזור הסכנה.

סקיבה, שבעונה הקודמת פוטר מאיינטרכט פרנקפורט, יבקש לנצל את ההזדמנות המקצועית הנוספת שנפלה בידו לאמן במולדת ולכל הפחות לסיים את העונה בליגה הבכירה, כשמיקום גבוה יותר מהנוכחי (11) והעפלה לגמר הגביע יהוו תוספת מרשימה בעונת החזרה לבונדסליגה.  גם שלב רבע גמר הגביע הגרמני אליו העפילה הרטה לראשונה מזה שנים רבות עשוי לשרת נאמנה את יחסי העבודה התקינים עם הבוס. פריץ מצידו ינסה להשכיח את הסכסוך המכוער, להחזיר את השקט למועדון ובעצמו להירגע על מנת להעניק להרטה ברלין את הבטחון לו היא זקוקה כדי לסיים את הסיבוב השני והעונה כולה בהצלחה.

 

מודעות פרסומת

תגובה אחת בנושא “עלילות מרכוס ומיכאל בברלין

הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: