הקבוצה מהעיר הנחמדה בגרמניה


אחרי שקרלסרוהה, הרטה ובאיירן זכו באליפות, כל אחת בליגה שלה, נותרו משחקי הפלייאוף. הופנהיים, הקבוצה המסחרית ביותר בבונדסליגה (שבניגוד לבאייר לברקוזן ו-וולפסבורג עדיין שייכת לאוהדים) פגשה את קייזרסלאוטרן בעלת המסורת. הופנהיים, שניצחה את דורטמונד במחזור האחרון וניצלה מירידה ישירה, המשיכה את המומנטום, ניצחה בשני משחקי הפלייאוף את קייזרסלאוטרן החלשה ונשארה בבונדסליגה הראשונה. איתי שכטר לא יחזור לגרמניה, ליגה שניה זה לא בשבילו. מצד שני לא נצפו דמעות עצב בפריץ ואלטר שטדיון. אבל לא לשם כך התכנסנו הערב.

דינמו דרזדן פוגשת את אוסנברוק במשחק הפלייאוף השני על מקום בבונדסליגה 2. אוסנברוק מהליגה השלישית הפתיעה במשחק הראשון עם נצחון 0:1, עכשיו הכל תלוי ברצון וביכולת של דינמו דרזדן, ולפחות סטטיסטית העניין אינו פשוט כלל וכלל.

*

ההתקפה החלשה בבונדסליגה 2 העונה היתה זו של דרזדן, 35 שערי זכות ב-34 שערים. אפילו יאן ריגנסבורג החלשה עד כאב (19 נקודות ליגה, מקום אחרון) הבקיעה יותר. אחד יותר. במשחק האחרון של העונה עשתה דרזדן קולות של קבוצה התקפית וניצחה את אותה ריגנסבורג 1:3, אבל זה לא הספיק. ארצגבירגה אווה החלשה פגשה במחזור האחרון את סנדהאוזן, שרק ריגנסבורג חלשה ממנה, וגם אז אכלה חצץ עד שהבקיעה את השער היחיד במשחק, שער הנצחון. אווה ודרזדן סיימו עם 37 נקודות והפרש השערים שלח את דרזדן למבחנים ואת הנהלת המועדון למסיבת עיתונאים בה נמסר כי מאמן הקבוצה פיטר פאכולט לא ימשיך בתפקידו בעונה הבאה.

ישנו נתון סטטיסטי נוסף שיכול להקשות על דרזדן: משחקי הפלייאוף על מקום בליגה השניה החלו להיערך בעונת 2008/9, וכל הקבוצות שניצחו בו מאז ועד היום הגיעו מהליגה השלישית. דינמו דרזדן עצמה העפילה כך לליגה השניה בעונת 2010/11 אחרי שגברה בפלייאוף על קבוצת ליגה שניה, על אוסנברוק.

למעט זכיה באליפות גרמניה לקבוצות חובבות בילתה בשיאה אוסנברוק שבע עונות רצופות בבונדסליגה 2, ומאז אימצה את דרכן של קבוצות המעלית ונעה בין הליגות השניה והשלישית. היתה לאונסברוק הזדמנות נדירה להיות בעמדה מצויינת לעליה אבל בקרב על המקום השני הפסידה לארמיניה בילפלד ונותרה עם פער של שש נקודות מאחוריהערב המחזור האחרון. במחזור האחרון הביסה אוסנברוק את אלמניה אאכן המידרדרת (2 ירידות ליגה בשנתיים) והבטיחה את מקומה בפלייאוף.

*

עיר נחמדה, אוסנברוק. עד 2009 עוד הסתובבו חיילים בריטים בעיר, זכר לבסיסים הצבאיים שהוקמו בה בסיום מלחמת העולם השניה. השבועון 'שטרן' בחר ב-2003 באוסנברוק כעיר בה חיים התושבים המאושרים בגרמניה. לאחרונה נערך סקר שקבע כי 73% מתושבי העיר הקטנה (כ-165 אלף) מרוצים מחייהם בעיר, מקום רביעי בגרמניה. תושבי אוסנברוק מאושרים, מועדון הכדורגל המקומי קצת פחות.

ערב המשחק השני בפלייאוף עמדו חובותיה של אוסנברוק על תשעה מיליון יורו. כשרק הלוואה על סך 3.6 מיליון יורו מהעירייה שהגיעה בדצמבר האחרון הצילה את המועדון מפשיטת רגל. כגלגל הצלה מיידי בחר המועדון בצעד מקורי והציע לקהל מנויים לכל החיים (1899/3899 יורו ליציעי העמידה/ישיבה). 150 המנויים שנמכרו עד כה הכניסו לקופה הריקה כחצי מיליון יורו.

למרות החובות הגדולים בחרה הנהלת המועדון להניח את כל הביצים בסל אחד ולקוות לטוב. שישה עשר שחקנים חדשים הצטרפו לקבוצה בקיץ האחרון וקלאוס דיטר ווליץ, המנג'ר האנרגטי של אנרגי קוטבוס עד לעונה שעברה, חתם על חוזה לשלוש וחצי שנים. באוסנברוק ידעו שקשיי ההישרדות הכלכלית בליגה השלישית עשויים להיעלם באחת אם רק יצליחו במשימה. ההכנסות בבונדסליגה 2 גבוהות לאין ערוך, והמטרה היחידה שעמדה לנגד עיני המועדון היתה עלייה.

ווליץ, המוכר כאדם אימפולסיבי שאינו בוחל בשחרור נצרת לשונו, בחר לכנס מסיבת עיתונאים בתום משחק ההפסד לארמיניה בילפלד והודיע על עזיבתו בתום העונה בשל אי הסכמה עם החלטות של כמה מאנשי הנהלת המועדון, הודעה שעוררה ביקורת קשה לאור המיקום בטבלה ערב המחזור האחרון וארבעה נצחונות רצופים שקדמו להפסד. עוד באותו הערב עלה קטע וידאו ליוטיוב בו נראה ווליץ משוחח עם כמה מאוהדי אוסנברוק ומבקר בחריפות את הנהלת המועדון על החלטות שאינו מזדהה עמן:

הנהלת אוסנברוק שמעה ופעלה. למחרת היום פוטר ווליץ מכל תפקידיו במועדון ואלכסנדר אורקוב עוזר המאמן מונה לתפקיד עד לסיום העונה. "אנו מצטערים על העיתוי, אך בהתחשב בנסיבות לא היתה לנו ברירה אחרת", התנצל נשיא המועדון כריסטיאן קרוגר. את המשחק האחרון בעונה הסדירה הצליחה אוסנברוק לנצח עם עוזר המאמן על הקווים. גם איתו, קיוו במועדון, יצליחו להעפיל לליגה השניה.

*

דינמו דרזדן היתה טובה יותר מאוסנברוק העצבנית וסיימה את המחצית הראשונה ביתרון 0:1. במחצית השניה בחרה אוסנברוק לשלוח מספר רב של שחקנים לעמדה קדמית ולהתבסס על הגבהות לרחבת היריב, בעוד דרזדן נמלאה אנרגיות מעידוד כ-30 אלף צופים שמילאו כל פינה באצטדיון והחלה לתקוף ביתר שאת את ההגנה הדלילה. השער השני לא שינה את מגמת המשחק. דרזדן המשיכה לתקוף ולקראת סיום המשחק להתגונן בהצלחה, להרחיק את שחקני אוסנברוק אל מחוץ לרחבה ולהוכיח בקרב הישיר כי מקומה בליגה השניה. דרזדן עשתה את מה שכל קבוצות הליגה השניה שהגיעו בעבר לפלייאוף לא הצליחו ונשארה בליגה, אך סירבה להשאיר את במת הספקולציות לאוסנברוק. במסיבת העיתונאים שנערכה בתום המשחק הודיע מאמן דרזדן פאכולט כי בניגוד להודעת המועדון הוא ימשיך לאמן את דינמו בעונה הבאה בשל סעיף המחדש אוטומטית את חוזהו לעונה נוספת במידה והקבוצה אינה יורדת לליגה השלישית.

עננת אי ודאות עוטפת את אוסנברוק. הכשלון שהגיע לאחר עונה מוצלחת פגע קשות בשאיפות המקומיות, והחובות העצומים שנוספו במהלך העונה יצרו פער גדול עוד יותר בין המועדון לשאיפות החזרה לליגה השניה. המאמן הזמני אורקוב לא ימשיך לאמן את הקבוצה בעונה הבאה וגם עתידם של רוב שחקני הסגל לוט בערפל. הנשיא קרוגר הכריז כי גם בעונה הבאה יעמיד המועדון קבוצה אטרקטיבית, אך לאור המצב הכלכלי העגום נראה כי הדאגות של אוסנברוק בעונה הבאה לא יעלו בקנה אחד עם דברי הנשיא.

הדאגה העיקרית של אוסנברוק עולה כבר השבוע, כשיגיש המועדון למחלקת בקרת התקציבים את בקשתה לרשיון משחק בליגה השלישית. על פי נתוני העבר (ספונסרים, עלויות חוזיות, צפי לממוצע צופים שנתי) צפויה אוסנברוק לצבור חוב נוסף של כ-1.2 מיליון יורו במהלך העונה הבאה. במועדון מתכוננים לקיצוץ בשכר שחקני ועובדי המועדון כמו גם סילוק כמה מחוזי השחקנים לקראת העונה הבאה (לשלושה עשר שחקנים חוזה רב שנתי) והעדפת מאמן בכיר ובעל קשרים מקצועיים לתפקיד.

*

זהו, עכשיו באמת הסתיימה עונת 2012/13. אין יותר כדורגל, אין עליות וירידות, גם אין יורו ומונדיאל בקיץ. עוד שלושה חודשים יחזור המצב לקדמותו. בעצם עוד לא: הערב ייערך המשחק על מקום בליגה השלישית בין קיל לקאסל. 18:30, ערוץ NDR, שידור ישיר, אבל אני מניח שגם לכם יש גבול.

ערן לוי
ברלין
 
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

בלוג בוורדפרס.קום. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: