מסעות בנג'מין השלישי


"אין הדיוט קופץ בראש, אין שוטה נעשה פלא-יועץ, ואין עם-הארץ – חסיד ובור – משכיל אצלנו, אלא עד שכל אחד ואחד מהם המלאך שלו מכהו וכופאו להיות מה שהוא.  אף קבצנינו, ארחי-פרחי שלנו, מלאכי-השרת מכים אותם ואומרים להם: "פרו-ורבו, קבצנים!  בית-יעקב, לכו – וחזרו על הפתחים!"…

*

בנג'מין השלישי כועס. מאוד כועס. הוא יורה לכל הכיוונים, אבל הכת שלו לא מתרחבת. יש לו גרופיז, הרבה גרופיז. יש לו עיוורים, יש לו חרשים, אפילו למהופנטים (וייקראו מעתה עח”מ) יש מקום אצלו במצודה. והוא שומר עליהם, מטפל בהם בכפפות של משי. הוא יודע למה הם זקוקים, מה הם צריכים, כדי להמשיך ולהאמין, יודע נפש בהמתו הפתיה המה.

אז למה לא מבינים זאת הזדים? איך מצליח מחנה האויב לדחוק בכוחותיו? למנוע מהם להגיע אליו? שטיחי התפילה פרוסים, פסוקי השמאל חרוטים על קירות העיירה, המנטרות מדוקלמות השכם והערב ברמקולי הבואזין: “אנחנו או השמאל"…”אנטי ציוני"…””V15”… והם בשלהם, ממשיכים להאמין בדרך אחרת, בעולם אחר, בחווייה אחרת, הוזים באגדות מספרי הסיפורים, מקשיבים לדעתם, מקבלים אותה.

"מספרי הסיפורים חייבים ללכת”, זועם ראש הכפר, הגביר ישראל יום,”דמוקרטיה הם רוצים", מחרה מחזיק בנג'מין השלישי. כדורים קרים וירוקים, עמוסי שבבי פירות אלת הבטנה, מתמסמסים בגרונות נאמני הגביר, היי"ש מערפל את החושים ומעורר את המחשבה. “אל תוותר להם! אל תתייאש!", זועקים. "שלח אותם לארבע רוחות שמיים!”, מורה מר יום.

ובנג'מין השלישי שומע – ועושה.

*

עכשיו כועסים מספרי הסיפורים, וכשהם כועסים שמח בנג'מין השלישי, שמח גם מר יום. כך משנים את המציאות, כך שומרים על הגחלת, כך אוחזים בשבעים אחוזי רייטינג. יתגבר הכעס, יתגולל הייאוש, ימשיכו מסעות התושבים אל מחוץ לעיירה – אנחנו נישאר. אנחנו והם, מי הם בכלל? את האמ-אמא שלהם הייתי… הבל הבלים, מי הזמין לכאן את האדבוקט הראשי? מה הוא רוצה מאיתנו עכשיו? למה הוא לא מיישר קו? תרשום לעצמך ביומן, מיסטר בנג'מין דה ת'רד, שמונה עשר במרץ – לבטל את מוסד האדבוקט הראשי.

אז מה עכשיו, שואל את עצמו בנג'מין השלישי. מה עושים? איך מתאוששים? איך מרצים את מר יום? איך אהיה לבנג'מין הרביעי?

שוכב בנג'מין השלישי בביתו, מתגלגל במיטתו ותוהה. שואל את זלדה אשתו, אך היא לא שומעת, טרודה היא בחינוך משרתתה הסוררת, על כי העזה לחבוץ חלב במכוש החמאה. “לכי מכאן, נבלה סרוחה!” צועקת זלדה וקולה נשמע עד לפאתי חצר המצודה, “חזרי לסמטאות הביוב השוצפות מהן הגעת!”.

“ביוב”, מהרהר בנג'מין…

"אאורקה!”, קורא בנג'מין השלישי בקול.

“שתוק!”, זועמת זלדה.

“סליחה", בוש בנג'מין ונכלם, מתחמק בלאט, בלא שתחוש בהעלמו, אל ארמונו של מר יום.

"אני יודע”, הוא ממתיק שפתיים, "גיליתי את הסוד”.

"קדימה”, דוחק בו מר יום, "ספר לי על הסוד".

MADHIMAN

"התזכור את אנשי הסונה האימתניים, נאמני הג'היליה, מציתי הכלובים, עורפי הראשים, העשירים דרי הצפון? חבר מרעיו של השייח הסורר ממזרח שפעם אהבתי? ובכן הסכת ושמע, במטותא ממך, מר יום: הבה נשליך עליהם יהבנו, הבה נערוך חיבור אלוהי בינם לבין חונטת מספרי הסיפורים. והם יכעסו, מספרי הסיפורים, והם יזעמו, והם יקראו אימה תחת כל עץ רענן, וקל להם הדבר, שולטי הפפירוס המה. ויביטו עח"מ במספרי הסיפורים, ויקראו בכתביהם,ויזעמו עח"מ כי כך אולפו, ויבוא תוהו ובוהו על פני הארץ, ורבין יהיו הדמים הזורמים ברחובות, אל תוך צינורות המים, בעורקי הביוב, בינות לחרכי המדרכות הסדוקות, ואנו נשב בחצר המצודה, תחת עץ הבנט שלא בשל, ונצפה בעח"מ מפנים את העיירה מיושביה הסוררים, אל בערלין ולאנדאן, אל קאפנהאגן וניו יארק שטאט, ונדע כי הגענו לנחלה".

"יפה מאוד", משבח מר יום את בנג'מין השלישי, “לא ירחק היום בו אכריז בראש חוצות על הולדת בנג'מין הרביעי, מנהיג דגול, שומר הסף הציוני. לא ירחק היום בו יהין האדבוקט הציוני הראשון לפרק את חונטת מספרי הסיפורים, וחונטת המקשיבים לסיפורים, וחונטת כותבי הסיפורים, ואת הסיפורים – יהין ולא יירא".

ומה עם העח"מ שלהם, שואל בנג'מין השלישי, מה עם עח"מ האספרסו, עח"מ המתנצלים, עח"מ העכו"ם?

הסר דאגה מלבך, מחייך מר יום, מחייך ושר:

יום יבוא

הוא מוכן

הולי מוזס כבר לא יהיה כאן

וגם לא העח"מ

שיושב בקפה

יום יבוא

יום שחור

יום יפה

 

לא יהיו

עוד ספרים

ואנחנו נכתוב סיפורים

על גבורה ואחדות, על שטיפה, הסתה וקדושה

מי שלא

יצטרף

נמושההההה

 

יום יבוא

ציוני

יום שחור לאדם השמאלי

בנימין

השלישי

יהיה לרביעי

יום יבוא

זה היום

של מר יום

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: